Direct Measuring Energy Meter-Three Phase-SELEC EM4M-3P-W-100A
3Ø Direct 100A kWh meter, 85 to 285V AC (L-N), 154 to 494V AC (L-L) with built-in Wi-Fi, MQTT protocol
- Direct current measurement up to 100A, Dual-Input measurement
- Compatible with 1 phase 2 wires, 3 phase 3 wires, 3 phase 4 wires systems
- 85 to 285V (L-N), 120 to 494V (L-L) measurement, Self Supplied
- Two pulse outputs configurable for Import/Export Energy measurement
- Wi-Fi, MQTT protocol
- CE Certified
Description
Description
Monitor and Save Electricity Using SELEC EM4M-3P-W-100A
Brief Specification:
| Display Type | LCD with Backlight |
| Display Configuration | 1 Row of 4 Digits, 2 Rows of 7 Digits |
| Electrical Connection | 1Ø – 2W, 3Ø – 3W, 3Ø – 4W |
| Type of Output | Two Pulse Outputs |
| Communication Protocol | Wi-Fi, MQTT protocol |
| Features | D.G Sensing, Self Powered, 100A Direct Connection, Multifunction parameter monitoring, Bi – directional Import / Export Energy measurement, Two Pulse Outputs, Power (Active / Reactive/Apparent), Max-Demand Power |
| Power Consumption | 4VA Max |
| Input Current Range | Ib: 10A (Min – 0.5A, Max – 100A) |
| Supply Voltage | 85 to 285V AC (L-N), 154 to 494V AC (L-L) |
| Mounting Type | Din Rail |
| Size | 70 x 90mm |